Jsi masér/masérka? Jsi aktivní člověk? Rád(a) sportuješ a máš rád(a) výzvy? Pak by Tě mohla zajímat naše nabídka spolupráce, protože rozšiřujeme náš tým v Brně. Nabízíme příležitost rozvoje nejen v masírování. Rádi v našem týmu přivítáme parťáka - člověka, kterého baví, tak jako nás, vše, co děláme. Více informací se dozvíš na osobní schůzce. Pro domluvu schůzky zavolej na telefon 777 927 079. Těšíme se na setkání. 4p3.

Lokální kryo a podvrtnutý kotník

 

Co s podvrtnutým kotníkem? Ihned chladit tím, co je k dispozici, nejlépe ledem, pokud není led, tak aspoň proudem studené vody. Nejlepším následným řešením je co nejrychleji aplikovat lokální kryoterapii, kde teplota chladícího media je co nejnižší. My chladíme párou z kapalného dusíku, kde teplota dosahuje -150°C a vyvolává tak nejvýraznější odezvu v chlazené tkáni.
Aktuální případ z našeho pražského pracoviště ... Fotbalista (20 let) přišel s podvrtnutým kotníkem (II. stupeň) ... natažené vazy (mikrotrhliny) z vnější strany. Kotník byl oteklý s krevní podlitinou, pohyb bolestivý a výrazně omezen. Po čtyřech aplikacích je bez podlitiny, celkový otok zmenšen, pokračujeme v aplikaci lokální kryoterapie a po pár dalších dnech a aplikacích začne se speciálním posilováním - stimulací poškozených vazů a tkání. Postupným zvyšováním zátěže připraví kotník pro plný trénink. 
Terapie při podvrtnutí kotníku I. a II. stupně (viz. Grade I a Grade II na obrázcích níže), kdy nejsou vazy kompletně přetrženy:
  • Ideálně každý den aplikovat lokální kryo (lze i 2x denně)
  • zpočátku chladíme až 9 minut
  • po cca 4 aplikacích (dle konkrétního stupně poškození) je výrazně redukovaná krevní podlitina a tkáň zklidněna => stačí chladit 6 minut
  • možná kombinace s lymfodrenážním tejpingem
  • po dalších cca 6 aplikacích (dle konkrétního stupně poškození) běžná chůze, dle konkrétní situace také lehká balanční cvičení, a speciální posilování zaměřené na poškozené vazy (stimulace anabolických procesů)
  • po ukončení aplikace lokální kryoterapie je klíčové a zcela zásadní připravit kotník na plnou zátěž pravidelným posilováním poškozených vazů postupným zvyšováním zátěže -  zcela jednoduché, ale velmi efektivní cvičení
 

 

Stupně poškození (Obr. 1):

 

11387382-ankle-sprain-grading-Stock-Photo

 

Stupně poškození (Obr. 2):

 

AnkleSprains_LG

 

Oblast kde bývají vazy poškozeny:

 

kotnik

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.