Náš web postupně upravujeme a ještě není vše hotové dle našich představ.

Lokální kryo a podvrtnutý kotník

 

Co s podvrtnutým kotníkem? Ihned chladit tím, co je k dispozici, nejlépe ledem, pokud není led, tak aspoň proudem studené vody. Nejlepším následným řešením je co nejrychleji aplikovat lokální kryoterapii, kde teplota chladícího media je co nejnižší. My chladíme párou z kapalného dusíku, kde teplota dosahuje -150°C a vyvolává tak nejvýraznější odezvu v chlazené tkáni.
Aktuální případ z našeho pražského pracoviště ... Fotbalista (20 let) přišel s podvrtnutým kotníkem (II. stupeň) ... natažené vazy (mikrotrhliny) z vnější strany. Kotník byl oteklý s krevní podlitinou, pohyb bolestivý a výrazně omezen. Po čtyřech aplikacích je bez podlitiny, celkový otok zmenšen, pokračujeme v aplikaci lokální kryoterapie a po pár dalších dnech a aplikacích začne se speciálním posilováním - stimulací poškozených vazů a tkání. Postupným zvyšováním zátěže připraví kotník pro plný trénink. 
Terapie při podvrtnutí kotníku I. a II. stupně (viz. Grade I a Grade II na obrázcích níže), kdy nejsou vazy kompletně přetrženy:
  • Ideálně každý den aplikovat lokální kryo (lze i 2x denně)
  • zpočátku chladíme až 9 minut
  • po cca 4 aplikacích (dle konkrétního stupně poškození) je výrazně redukovaná krevní podlitina a tkáň zklidněna => stačí chladit 6 minut
  • možná kombinace s lymfodrenážním tejpingem
  • po dalších cca 6 aplikacích (dle konkrétního stupně poškození) běžná chůze, dle konkrétní situace také lehká balanční cvičení, a speciální posilování zaměřené na poškozené vazy (stimulace anabolických procesů)
  • po ukončení aplikace lokální kryoterapie je klíčové a zcela zásadní připravit kotník na plnou zátěž pravidelným posilováním poškozených vazů postupným zvyšováním zátěže -  zcela jednoduché, ale velmi efektivní cvičení
 

 

Stupně poškození (Obr. 1):

 

11387382-ankle-sprain-grading-Stock-Photo

 

Stupně poškození (Obr. 2):

 

AnkleSprains_LG

 

Oblast kde bývají vazy poškozeny:

 

kotnik